J.Kalinausko nuotr.

Kaip praneša Lietuvos policija, šiąnakt Lietuva sulaukė dar vienos kibernetinės atakos: gauti  elektroniniai laiškai, kuriuose teigiama, kad įvairiuose objektuose padėti sprogmenys, kurie sprogs po vidurdienio. Tokie laiškai išsiųsti 1500 Lietuvos adresatų, tarp jų ir kelioms Palangos ugdymo įstaigoms.

Palangos savivaldybės administracija praneša, jog mūsų miesto policija jau apsilankė ir patikrino laiškus gavusias Palangos ugdymo įstaigas. Po apžiūros įstaigoms leista tęsti įprastą darbą.

Prašome atkreipti dėmesį į Lietuvos policijos rekomendacijas, kaip elgtis panašiais atvejais:

  • Pirmiausia – nepanikuoti, nes tokiais laiškais būtent ir siekiama pasėti paniką ir dezorganizuoti tiek tarnybų, tiek įstaigų darbą ir sutrikdyti visos šalies gyvenimą.

– Gavus pranešimą apie sprogmenį būtina nedelsiant skambinti telefonu 112.Perdavus informaciją apie sprogmenį policijai iki pareigūnų atvykimo rekomenduojama:

  1. Išlaikykite rimtį ir suburkite grupę sprendimus galinčių įgyvendinti žmonių, kuriems nedelsiant paveskite:
  • Įvertinti ar esant poreikiui evakuoti žmones visi praėjimai (durys) yra laisvi ir atsidaro;
  • Informuoti kitus organizacijos narius apie priimtus ir priimamus sprendimus (kad buvo informuotas 112, laukiama policijos ir t.t.), tą daryti reguliariai, skatinti išlaikyti ramybę, informuoti, kokių veiksmų prašoma imtis;
  • Prieinamuose viešuose šaltiniuose įvertinti, ar tai ne koordinuota ir masinė informacinė ataka;
  • Jeigu yra vaizdo stebėjimo kameros, peržiūrėti patekimo į teritoriją/patalpas kamerų duomenis ar nėra įtartinų asmenų ar veiklos;
  • Gydymo, globos ir panašaus profilio įstaigose, kuriose yra negalinčių savarankiškai judėti žmonių, nedelsiant suburti ir instruktuoti grupę žmonių, kurie pradėtų rengtis galimai evakuacijai;
  • Organizacijos prieigose sudaryti galimybę sklandžiai privažiuoti policijai ir kitoms pagalbos tarnyboms.
  • Jeigu turite bent kiek pagrįstą įtarimą dėl grasinimų realumo (pavyzdžiui: patekimas į patalpas/teritoriją nekontroliuojamas, vaizdo įrašuose pastebėjote įtartinus asmenis ar tokių asmenų veiklą, gavote kitokią pavojų liudijančią informaciją) – nelaukiant policijos atvykimo imkitės evakuacijos.
  • Jeigu sužinojote, jog tapote masinės informacinės atakos taikiniu, patekimas į patalpas kontroliuojamas, pastarosiomis dienomis nebuvo jokių įtartinų asmenų ir (ar) incidentų, o gautas pranešimas yra vienintelė informacija apie sprogimo grėsmę – galite sulaukti atvykstančių policijos pareigūnų ir nepradėti evakuacijos.

4. Pakartotinai neskambinkite telefonu 112, nes esant masinei informacinei atakai, pareigūnai prioritetizuoja tikrintinus objektus.

Lietuvos policijos, Palangos miesto savivaldybės, „V.P.” inf.

Taip pat skaitykite: