Interneto nuotr.

Žiemą mėgaujamės jaukiais vakarais namuose, nuostabiomis sniego ir ledo grožybėmis bei lėtesniu gyvenimo ritmu. Tačiau žiema atneša ir ne tokį žavų svečią – gripą. Gripo virusas sutrikdo mūsų kasdienybę ir gali sukelti itin rimtų sveikatos problemų, todėl trumpėjant dienoms ir šaltėjant naktims, labai svarbu jį suprasti ir pasiruošti.

Tad šiandien kalbame apie viską, ką reikia žinoti apie gripo virusą ir ką daryti, kad žiemą jūs ir jūsų artimieji išliktumėte sveiki.

Gripo virusai

Gripo virusai skirstomi į tris pagrindinius tipus – A, B ir C. A tipo virusai yra patogeniškiausi, B tipo virusai bene kiekvieną žiemą sukelia sezonines epidemijas, o C tipo gripo virusas yra silpniausias ir sukelia lengvas kvėpavimo takų ligas.

Gripo virusas plinta lašeliniu būdu, gripu sergantiems žmonėms kosint, čiaudint ar kalbant. Šie lašeliai patenka į šalia esančių žmonių burną ar nosį ir taip užkrečia nosį, gerklę ir plaučius.

Kartais žmogus užsikrėsti gali ir paprasčiausiai palietęs paviršių ar daiktą, ant kurio yra gripo viruso, ir po to palietęs savo burną, nosį ar akis.

Gripo simptomai

Bent kartą sirgę gripu žino, kad gripo simptomai – ne juokas. Ligos simptomai apima karščiavimą, šaltkrėtį, kosulį, gerklės skausmą, slogą arba užsikimšusią nosį, raumenų, kūno ir galvos skausmus bei nuovargį. 

Sunkesniais atvejais kai kurie žmonės vemia ir viduriuoja, nors tai dažniau pasitaiko vaikams nei suaugusiesiems. Svarbu pažymėti, kad ne visi sergantys gripu karščiuoja.

Tam tikriems žmonėms rizika susirgti sunkiomis su gripu susijusiomis komplikacijomis yra didesnė. Pažeidžiamesni yra vyresnio amžiaus žmonės, maži vaikai, nėščios moterys ir žmonės, sergantys tam tikromis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, astma, diabetu, širdies ir plaučių ligomis.

Gripas ir peršalimas

Žmonės dažnai klausia, kaip atskirti peršalimą nuo gripo, nes juk abiejų ligų simptomai yra panašūs. 

Pirmiausia, gripo simptomai paprastai būna sunkesni nei peršalimo ir pasireiškia staiga. Be to, peršalimas retai sukelia rimtų sveikatos sutrikimų, tokių kaip plaučių uždegimas.

Tačiau jei patiems ligą suprasti vis dėlto sunku, pagal simptomus ir kartais tyrimais diagnozę nustatys gydytojas. Diagnozavus ligą, ji gydoma receptiniais antivirusiniais vaistais, kurie yra veiksmingiausi juos pradėjus vartoti netrukus po simptomų atsiradimo. 

Gripo komplikacijos

Sunkiais atvejais gripas gali sukelti rimtų komplikacijų, tarp kurių dažnai pasitaiko bakterinės infekcijos ir lėtinių ligų paūmėjimai. Sergant gripu atsiranda didelė koronarinės širdies ligos, insulto ir infarkto rizika. 

Gripas taip pat gali sukelti plaučių uždegimą, bronchitą, sinusitą, ausų uždegimus, tonzilitą ir netgi pneumoniją. Kiekvienais metais sunkia gripo forma suserga maždaug 3-5 mln. žmonių, o miršta apie net iki pusės milijono. Taigi, labai svarbu gripo neignoruoti ir susirgus konsultuotis su gydytojais bei pradėti gydymą. 

Daugiau informacijos rasite paspaudę šią nuorodą https://dropsclinic.lt/seimos-klinika-vilniuje/

Skiepai nuo gripo 

Pirmasis ir svarbiausias gripo prevencijos žingsnis yra kasmet skiepytis. Skiepytis ypač svarbu žmonėms, kuriems kyla sunkių gripo komplikacijų rizika.

Deja, šiandien visuomenėje yra paplitę nemažai mitų apie skiepyjimąsi. Vienas iš jų – kad pats skiepas sukelia ligą, tačiau tai yra netiesa. 

Taip pat yra galvojančių, kad sveikų žmonių skiepyti nereikia, tačiau visi vaikai ir suaugusieji, išskyrus retas išimtis, turėtų pasiskiepyti, nes net ir sveikiausi gali susirgti ir užkrėsti kitus.

Galiausiai, mitas yra ir tai, kad skiepytis kasmet nereikia. Deja, kadangi gripo virusai greitai evoliucionuoja, praėjusių metų vakcina gali neapsaugoti nuo šių metų virusų. Tad, rekomenduojama skiepytis kasmet.

Kiti prevenciniai veiksmai

Be skiepijimosi, mikrobų plitimą sumažinti padės ir tokie paprasti dalykai kaip nuolatinis rankų plovimas ir nesiartinimas prie sergančių žmonių. 

Jei susirgote gripu, likite namuose, neikite į darbą ar mokyklą, kad gripas neplistų. 

Šis faktorius yra labai svarbus, nes kova su gripu yra bendros visos visuomenės pastangos. 

Jaučiate šiuos simptomus?

Jei jaučiate šiuos simptomus, likite namuose bei pasikonsultuokite su gydytoju apie tolimesnius veiksmus ir gydymą. Laiku pradėjus gydymą galite išvengti sunkių komplikacijų ir rimtų sveikatos sutrikimų.

  • Sąnarių skausmas
  • Galvos skausmas
  • Raumenų skausmas
  • Karščiavimas
  • Nuovargis 
  • Paraudę akys
  • Apetito stoka
  • Sausas kosulys
  • Kaulų „laužymas”
  • Sloga

Partnerio turinys

Taip pat skaitykite: